Tak wyglądał  zamek-dwór Ballestremów w Rudzie Śląskiej na początku  minionego wieku Tak wyglądał  zamek-dwór Ballestremów w Rudzie Śląskiej na początku  minionego wieku

Tak wyglądał zamek-dwór Ballestremów w Rudzie Śląskiej na początku minionego wieku. Dziś w ruinie. (© fot. Arkadiusz Gola.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po zamku w Rudzie Śląskiej zostały smętne resztki. Fragmenty kamiennego muru porosły drzewa, a wejście do podziemnej niszy tarasują porzucone śmieci. Czy odsłoniętym wciąż dołem można przejść aż do sąsiednich Biskupic, obecnie dzielnicy Zabrza? I jakie są szanse odnalezienia tam skarbu Karola Goduli, "króla cynku", jak go nazywano?

Był człowiekiem równie tajemniczym jak jego ogromny majątek. Mieszkał w ostatnich latach swojego życia w drewnianej chacie wzniesionej w 1809 roku obok zamku-dworu. Stąd przypuszczenie, że może ukrył swoje bogactwa w tajemnym przejściu między Rudą a Biskupicami.

- Podziemne tunele prowadzące z zamków to nic nadzwyczajnego. Żłobiono je dla bezpieczeństwa od czasów średniowiecza. Możliwe więc, że taki tunel połączył Rudę z Biskupicami - mówi Jacek Pierzak, wojewódzki konserwator zabytków archeologicznych w Katowicach.

Zdaniem Tadeusza Kostonia, architekta miejskiego, pod-ziemne przejście może liczyć nawet 700 m. Sam jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku wchodził do tego lochu na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.

- Nie wiemy, w którym miejscu w Biskupicach było wyjście, prawdopodobnie przy kościele - dodaje Kostoń. - Są mapy tego miejsca, więc odtworzenie podziemnej komunikacji jest możliwe.

O zamku w Rudzie Śląskiej datowanym dotąd na początek XV wieku wiemy niewiele. Jacek Pierzak przypuszcza, że mógł być starszy, na co wskazują odnalezione w tej okolicy fragmenty ceramiki średniowiecznej. Dopiero badania archeologiczne pozwolą zweryfikować tę wiedzę. Od dawien dawna krążą pogłoski, że rudzki zamek ufundowali templariusze, ale Adam K. Podgórski, autor wielu historycznych publikacji, sprzeciwia się tym rewelacjom.


Wiadomości

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

krystian (gość)

Do dzis pamietam jak to bylo wszystko zadbane.Panoczek jezdzil z Bryczką na dwoch koła z psem i kontrolowal Plony na polach. Szkoda ze ta piekna historia Naszego Miasta legla w Gruzach.Miejsce to za Starym Kosciolem na ul.Koscielnej do konca i po prawej stronie.

helmut (gość)

Zgliszcza tego pieknego Zamku znajduja sie w dawniejszym Dworze bylo tam 600 krow .Za PRL był to Majatek i powoli likwidowali.W domku Goduli mieszkała ostatnio rodz.Engel.A przyległych Staw nazywal się Mocher przed Mostem na Szczesc Boze.