Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowa pętla agatowa

Redakcja
Trasa wokół Świerzawy drogami asfaltowymi. Długość to 32 kilometry, trudność zróżnicowana. Biegnie w pobliżu miejsc występowania kamieni ozdobnych

Przejazd czerwonym szlakiem zajmie około trzech godzin. Trasa jest oznakowana tablicami informacyjnymi. Rozpoczynamy i kończymy w Świerzawie, mieście oddalonym o 18 kilometrów od Jeleniej Góry.

Wśród zabytków miasta znajduje się romański kościół św. Jana i św. Katarzyny z XIII wieku, który do dziś przetrwał w prawie niezmienionym stanie. Malowidła zdobiące ściany świątyni przedstawiają dosyć nietypowe jak na czas powstania zwierzęta, takie jak bocian, żyrafy czy ryby. Niedaleko mieści się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Na Rynku zobaczyć można poewangelicki kościół św. Józefa Opiekuna. Oprócz kościołów, Świerzawa może się pochwalić ratuszem z 1810 roku.

Pierwszy odcinek trasy prowadzi drogą asfaltową. Wyjeżdżamy ulicą Dworcową w stronę wsi Lubiechowa. Znajdziemy tu ruiny pałacu z XVIII wieku. Najstarszym zabytkiem jest XIII--wieczny kościół romański św. św. Piotra i Pawła. Nieopodal zobaczymy zespół dworski z XVI wieku, ze starym spichlerzem (XVIII/XIX wiek). Niedaleko, na stokach wzgórza Łomy (424 m n.p.m.), znajduje się wyrobisko permskich bazaltów - tzw. melafirów o brunatnoszarej, zielonkawej lub fioletowej barwie. W nieczynnym kamieniołomie znajdziemy skały o charakterystycznej teksturze, tzw. migdałowce, powstałe po ulotnieniu się gazów podczas stygnięcia lawy melafirowej. "Migdały" to kawałki np. ametystów, kryształów górskich, kwarcu mlecznego, jaspisu czy kalcytu.

Kolejny odcinek trasy od Lu-biechowej do Rząśnika pokonujemy drogami polnymi i leśnymi. Jest to najtrudniejsza część przejazdu. W okolicznych lasach mieszkają takie zwierzęta, jak jenoty czy borsuki.

Asfaltową drogą wjeżdżamy do Rząśnika. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w 1267 roku. Atrakcją jest tu romański kościół św. Trójcy z XIII wieku, zbór ewangelicki z 1748 r. oraz ruiny barokowego pałacu, będącego w przeszłości jedną z najokazalszych rezydencji na terenie Gór Kaczawskich.

Dalej podążamy drogą asfaltową w stronę Sokołowca, wsi podzielonej na część Dolną, Środkową i Górną. W każdej z nich mieści się dwór ziemski. Najlepiej zachował się górny z końca XIX w. W centrum zobaczymy XIII-wieczny kościół św. Jadwigi.

Następnym przystankiem jest Nowy Kościół. Na terenie dawnej kopalni miedzi znajdziemy krater wulkaniczny Jeziorna, a w pobliżu pozostałości barokowej wieży i fragmenty murów starego, XIII-wiecznego kościoła. We wsi mieści się również kościół Matki Boskiej Różańcowej z XVIII w. W pobliżu wsi znajduje się także dziki wąwóz zwany Piekiełkiem, gdzie znaleziono największe okazy agatów w Polsce. Stąd polną drogą kierujemy się w stronę Biegoszowa, dalej asfaltową drogą przez Gozdno wracamy do Świerzawy.

Jak dojechać
Z Wrocławia wyjeżdżamy na autostradę A4 w kierunku Legnicy. Za Gniewomie-rzem skręcamy na drogę nr 3 w kierunku Jawora, dalej jedziemy drogą 366 do Świerzawy.

Gdzie zjeść
Restauracja Roma, Świerzawa, pl. Wolności 48, specjalność - kuchnia włoska.
Restauracja, Złotoryja, ul. Basztowa 11, 12 km od Świerzawy.
Zajazd u Jana - restauracja rybna, smażalnia ryb. Restauracja znajduje się przy wyjeździe ze Złotoryi w kierunku miejscowości Chojnów. Głównym produktem kuchni są ryby pieczone, smażone i gotowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto