Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przewodnik turystyczny dla osób niepełnosprawnych

d.ł
niepelnosprawni.podlaskieonline.pl
Jeszcze przed świętami do rąk czytelników trafi niezwykły przewodnik - „Turystyka dla osób niepełnosprawnych w województwie podlaskim”. Jest to pierwsze tak obszerne wydawnictwo nie tylko w skali regionu, ale w całej Polsce.

Prace nad pierwszym wydaniem publikacji koordynuje Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, zainspirowana głosem środowiska osób niepełnosprawnych z Białegostoku. Wydawnictwo powstaje w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, nakładem PROT ukazał się w tym roku blisko 200-stronicowy „Informator Turystyczny województwa podlaskiego”, który posłuży jako kanwa wydawnictwa przygotowywanego z myślą o turystach niepełnosprawnych. - Bez dostępu do wiedzy ogólnej, płynącej z „Informatora”, mielibyśmy do wykonania podwójną pracę – mówi Jerzy Świerad, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. - W drugiej połowie listopada oddajemy materiały do drukarni. Przewodnik będzie gotowy jeszcze przed świętami.

Pierwsze w Polsce tak obszerne wydawnictwo dla turystów niepełnosprawnych znajdzie odbiorców w całym kraju, a także za granicą. Blisko 150-stronicowy przewodnik (format A5) ukaże się w nakładzie 4 tysięcy egzemplarzy.

Autorom publikacji w największej mierze zależy na tym, by informacje o dostępności bazy i atrakcji turystycznych dla osób o różnym stopniu i różnych formach niesprawności były aktualne, a nade wszystko precyzyjne. - Z jednej strony zachęcamy niepełnosprawnych do wyjazdów i zwiedzania tych wszystkich miejsc, w których rysują się przed nami takie możliwości, z drugiej, chcemy uniknąć sytuacji kłopotliwych – wyjaśnia Jerzy Świerad. - Pamiętajmy, że jeden krawężnik może wszystko zmienić. Jeśli korzystanie z obiektu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych wymaga stałej pomocy, to nie możemy tego faktu pominąć. Liczy się każdy szczegół: na szlaku turystycznym - stan drewnianych kładek, na basenie – rampa umożliwiająca zejście do wody, w muzeum – winda i podjazdy. Nie wszędzie, a zwłaszcza w obiektach zabytkowych, jest tak jak w Muzeum Wigier czy Białowieskim Parku Narodowym, gdzie windą wjeżdża się na wieżę widokową.

Wciąż jeszcze można zgłosić swoją propozycję do przewodnika „Turystyka dla osób niepełnosprawnych w województwie podlaskim”. Ankietę zgłoszeniową znajdziecie na stronie niepelnosprawni.podlaskieonline.pl. Informacji udzielają: Jerzy Świerad (tel. 502 282 274, 85 876 40 97) i Helena Zieniuk (tel. 692 222 008, 85 732 43 47). Kontakt e-mail: [email protected].

Zobacz: atrakcje Białowieskiego Parku Narodowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto