Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekkie kuchenne wariacje na wakacje

Elżbieta Podolska
Sorbet ze świeżych truskawek
Sorbet ze świeżych truskawek Polskapresse
Upały wróciły, a wraz z nimi tracimy apetyt na gorące, tłuste mięsa w ciężkim sosie. Lepiej więc spróbować nieco lżejszej kuchni - zachęca Elżbieta Podolska.

Na straganach oraz w sklepach królują nowalijki i truskawki. To najlepszy czas, by je wykorzystywać w naszej kuchni i jeść, kiedy tylko mamy ochotę. Sałata, rzodkiewki, dymka, bób, kalarepa, botwina, młoda włoszczyzna, świeży szpinak, rabarbar i do tego, oczywiście, czerwone, smakowite i pełne słońca truskawki. To raj dla pomysłowych szefów domowych kuchni. Można zrobić z nich zupy, przystawki, drugie dania, desery. Można też dzięki nim zaoszczędzić na myciu naczyń, robiąc np. z wydrążonej kalarepy miseczki na zupę. Pomysłów może być tyle, ilu chętnych do gotowania i jedzenia. Pamiętajmy tylko o podstawowej zasadzie: myjmy, szorujmy, obierajmy. Nigdy nie jedzmy warzyw i owoców prosto ze straganu.

Ślązacy wykorzystują warzywa nawet wraz z liśćmi. Tradycyjna zupa z kalarepy z zielonym nazywa się oberiba. Koniecznie trzeba jej spróbować, tak samo jak zupy z rzodkiewki z liśćmi. Te ostatnie nie muszą być jedynie wykorzystywane jako dodatek do kanapek, ale mogą np. zostać ugotowane i podane z bułką tartą, a do tego polane masłem.

Niestety, jeżeli rzodkiewki nie są obrane, po ugotowaniu nie wyglądają zbyt apetycznie, bo tracą swój naturalny kolor i stają się sinoróżowe. Najlepiej więc przed ugotowaniem ich dla gości delikatnie obrać je ze skórki.

Kto lubi botwinkę, może z niej przygotować nie tylko zupę, ale… sos do makaronu. Dusimy ją z cebulką i dodatkiem sera pleśniowego. Botwinę można też smażyć na maśle podobnie jak szpinak. A ten można jeść na surowo. Umyty i obrany z łodyg może być znakomitą podstawą sałat, np. zamiast rukoli.
Nowalijki można również piec w piekarniku z rozmaitymi dodatkami mięsnymi lub serami. Wystarczy polać je oliwą, przyprawić i zajadać ze smakiem. Tutaj obowiązuje zasada: im prościej, tym smaczniej i lżej dla naszego żołądka. Na rynku pojawiła się także biała rzodkiewka i rzepa. To warzywa nieco zapomniane, ale za to bardzo zdrowe i smaczne. Gotowane, na surowo czy grillowane będą wszystkim smakować.

Truskawka to owoc wykorzystywany przede wszystkim do deserów i napojów, ale przecież można je zmiksować i takim niby sosem polać ugotowany makaron. Na letnie dni nie ma nic lepszego. Szefowie kuchni wykorzystują je także do przygotowania sosu i polania… np. piersi z kurczaka. Można nimi również nadziać np. pierś indyczą. A rukola podana z truskawkami i octem balsamicznym? Pycha!
Tym razem przepisy poleca nam Jacek Blicharski, szef kuchni restauracji w hotelu Księcia Józefa. Proponuje dania szybkie i różnorodne, tak by w upalne dni nie stać zbyt długo przy garnkach.

Rukola z gorgonzolą po włosku
Składniki:
25 dag rukoli 10-15 pomidorów koktajlowych 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich 20 dag sera gorgonzola
Sos: 3 łyżki oliwy 3 łyżki octu winnego świeżo zmielony pieprz
Przygotowanie: Rukole i pomidory koktajlowe dokładnie umyć. Ocet wymieszać z solą i świeżo zmielonym pieprzem. Dodać oliwę i ponownie dokładnie wymieszać. W misce połączyć umyte i osuszone w ręczniku papierowym listki rukoli, pokrojone na połówki pomidory koktajlowe oraz orzechy. Składniki polać przygotowanym sosem. Dodać pokrojony w kostkę ser i całość delikatnie wymieszać.

Orzeźwiający jogurt miętowy
Składniki:
20 dag świeżego ogórka mały ząbek czosnku pół pęczka świeżej mięty 30 dag jogurtu naturalnego
listki mięty do dekoracji
Przygotowanie: Ogórka umyć. Pokroić w kostkę (można obrać ze skórki, ale nie jest to konieczne). Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Opłukać i osuszyć miętę. Poodrywać listki od łodyżek i pokroić w paseczki. Jogurt wymieszać ze szczyptą soli i roztartym czosnkiem. Dodać listki mięty i 2/3 ogórka. Do szklaneczek przełożyć po kilka kostek lodu, polać je przygotowanym koktajlem. Przed podaniem posypać resztą pokrojonych ogórków. Udekorować całymi listkami mięty. Podawać bardzo mocno schłodzony.

Sałatka z arbuza i fety
Składniki (4 porcje):
1/2 arbuza 15 dag sera feta
4 łyżki uprażonych na suchej patelni orzechów pistacjowych 2 łyżki oliwy sok z 1/2 cytryny pieprz

Przygotowanie:
Arbuza i ser feta pokroić w kostkę. Wymieszać w dużej misce, dodając posiekane orzechy, oliwę i pieprz. Na chwilę przed podaniem polać sokiem z cytryny.

Sorbet ze świeżych truskawek
Składniki:
40 dag truskawek
30 dag malin
1 szklanka soku z truskawek 1 szklanki likieru wiśniowego
3 łyżki miałkiego cukru 2-3 listki świeżej mięty

Przygotowanie:
Truskawki i maliny umyć. Dodać cukier. Zmiksować. Zagotować sok. Wrzucić miętę, przykryć i odstawić. Gdy przestygnie, usunąć miętę, a napar wymieszać z musem owocowym. Wlać pozostały sok i likier. Zmiksować. Schować do lodówki. Po 2 godzinach, gdy zacznie tężeć, wymieszać. Zamrożony wyjąć, zmiksować i przełożyć do pucharków.

Chłodnik w świeżej kalarepie
Składniki: kalarepa
mały jogurt ogórek zielony 2 gotowane jajka sok z cytryny
1/2 pęczka koperku pęczek botwinki sól, pieprz
Przygotowanie: Botwinkę umyć, pokroić i gotować w małej ilości wody z dodatkiem soku cytrynowego przez 10 minut. Zostawić do wystygnięcia. Koperek posiekać. Z kalarepy odciąć górną część, środek wydrążyć i drobno pokroić. Botwinkę wymieszać z jogurtem, posiekaną kalarepą i koperkiem. Ogórek obrać, wyjąć pestki i pokroić w kosteczkę. Dodać posiekane jajka na twardo. Całość wymieszać i doprawić do smaku solą, pieprzem i odrobiną soku z cytryny. Podawać w miseczkach z wydrążonej kalarepy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto