Sprawny rower zapewni nam bezpieczną i bezproblemową jazdę Sprawny rower zapewni nam bezpieczną i bezproblemową jazdę

Sprawny rower zapewni nam bezpieczną i bezproblemową jazdę (© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rowerowe wojaże są atrakcyjną formą wakacyjnego wypoczynku. Przygotowanie podróży wyeliminuje nieprzyjemne niespodzianki.

Przede wszystkim musimy wyposażyć się w odpowiedni rower - dłuższe podróże najczęściej odbywamy po terenach o zróżnicowanej charakterystyce (wzniesienia, różna nawierzchnia), dlatego najlepiej swoją rolę spełnią modele trekingowe albo crossowe, przystosowane do zmiennych warunków jazdy. Ich konstrukcja ułatwi podróż, jest wytrzymała i prosta, podczas wyprawy nie wydarzy się więc żadna poważna awaria uniemożliwiająca jej kontynuowanie.

Wszystkie potrzebne rzeczy pakujemy do plecaka - musi być odpowiednio pojemny, ale przede wszystkim wygodny - nie powinien blokować naszych ruchów.

By zabezpieczyć się przed najpowszechniejszą awarią - przebiciem dętki - zabierzemy ze sobą jedną zapasową albo zestaw łatek do zaklejenia powstałej dziury. Zaopatrujemy się w działającą i pasującą do naszego roweru pompkę. Możemy ułatwić sobie ściąganie przebitej dętki, kupując specjalne łyżki.

Do plecaka pakujemy również tzw. scyzoryk - zestaw kluczy potrzebnych do regulacji elementów, które mogą się poluzować i utrudnić dalszą podróż. Pamiętajmy o odpowiednim oznaczeniu roweru - jeżeli podróżujemy w dzień, wystarczą tzw. światła pasywne - przednie i tylne odblaskowe, na nocne wyprawy zakładamy dającą dużo światła przednią lampkę. W sprzedaży są obecnie bardzo oszczędne i efektywne reflektory led. Z tyłu montujemy światło czerwone, a na kołach pomarańczowe odblaski.

Podczas dłuższych podróży bardzo ważna jest odpowiednia odzież. Musimy o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli planujemy wyprawę w rejony o dużym dziennym wahaniu temperatur, takie jak np. góry Kotliny Kłodzkiej. W ciepły dzień warto włożyć bieliznę oddychającą, na deszcz pakujemy do plecaka nieprzemakalną kurtkę.

Miejmy na uwadze odpowiednie obuwie do jazdy, najlepiej z oddychającą membraną, która zapobiegnie odparzeniom i przegrzaniu się stopy. Dla bezpieczeństwa do plecaka pakujemy dodatkową parę.

Musimy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu podczas wysiłku - najlepiej wziąć zwykłą wodę, cały bidon i jeszcze 1,5-litrową butelkę do plecaka.
Planując naszą podróż rowerem, możemy korzystać z wielu dostępnych na rynku przewodników po Dolnym Śląsku. Równie ciekawą formą organizowania dłuższej wyprawy jest wzięcie zwykłej mapy i samodzielne określenie celu podróży.

Oprac. Marcin Pluskota

Turystyka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!