(© Fot. Janusz Wójtowicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Święta Bożego Narodzenia w licznym gronie rodzinnym to nie tylko piękna tradycja, ale i wyzwanie dla tych, którzy zajmują się organizacją wieczerzy wigilijnej. Podpowiadamy, jak urządzić familijne święta w sytuacji, kiedy mamy niewielkie mieszkanie.

Przygotowania do wigilii musimy zacząć od opracowania listy gości. Warto też ustalić menu - często zdarza się, że ktoś z rodziny deklaruje chęć przygotowania jakiejś potrawy wigilijnej. Jeśli mamy w domu psa lub kota, warto poinformować o tym zaproszone osoby, na wypadek, gdyby któryś z gości miał alergię na sierść.
Kiedy już wiemy, ile osób będziemy gościć, należy sprawdzić, czy dysponujemy właściwą liczbą krzeseł. Jeśli nie, dobrym rozwiązaniem jest zakup rozkładanych siedzisk, które możemy złożyć, gdy nie są potrzebne, aby nie zajmowały przestrzeni. Ich ceny zaczynają się od 30 zł za sztukę.

Alternatywą jest pożyczenie siedzisk od sąsiadów, którzy sami nie organizują wieczerzy wigilijnej, należy ich jednak poprosić o to z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Sprawdźmy też, czy dysponujemy odpowiednią liczbą zastawy stołowej, podawanie czegokolwiek na jednorazowych talerzach byłoby dużym nietaktem. Warto też, jeśli mamy w domu rozkładany stół, rozłożyć go na próbę, aby upewnić się, czy jest stabilny, a każdy z gości będzie mógł wygodnie wstać od stołu.

W przypadku, gdy nie mamy rozkładanego stołu, możemy połączyć dwa, najlepiej o podobnej wysokości blatu. Jeżeli stół, mimo stabilnego ustawienia, trzęsie się, należy go skręcić lub skleić. W tym celu stawiamy go do góry nogami i wyjmujemy z niego niedoklejoną nogę. Papierem ściernym usuwamy klej z nogi i z miejsca, w którym ma być przytwierdzona. Następnie wyciskamy w miejsce łączenia klej do mebli i dociskamy. Stół powinien schnąć do góry nogami przynajmniej przez 8 godz., a do użycia nadaje się po 24-48 godz.

Trzeba też bezwzględnie pomyśleć o rozplanowaniu miejsc do spania dla tych członków rodziny, których mamy zamiar przenocować. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią liczbą łóżek, dobrym rozwiązaniem są nadmuchiwane materace lub łóżka polowe. Po złożeniu można je schować.
Jeśli wśród naszych gości są osoby starsze, ułożenie ich na niskim materacu lub niestabilnym łóżku polowym nie jest najlepszym pomysłem. W tym przypadku sprawdzą się materace o wysokości łóżka, wyposażone w pompkę.

Zmorą mieszkań w blokach są często małe łazienki. Jeśli i nas dotyczy ten problem, zajmijmy się wcześniej przygotowaniem miejsca na przybory toaletowe gości.
Gdy brakuje miejsca na półkach, dobrym rozwiązaniem może być zawieszenie w łazience składanej półki z siatki, zapinanej na rzep, która nie zajmuje dużo miejsca, a jej demontaż nie nastręcza trudności. Są one dostępne w większości marketów budowlanych, a ich ceny wahają się między 10 a 30 zł.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!